Zobrazit hlavní panel

Je koupě staršího bytu v panelovém domě technicky

Je koupě staršího bytu v panelovém domě technicky
31.08.2017

Při inspekcích u starších bytů v panelových domech se inspektoři setkávají nejčastěji s následujícími typy poruch a rizik:

  • Chyby související s provedením zateplení obvodového pláště,
  • problémy spojené s novými těsnými okny,
  • chyby v provedení (nových) technických instalací a zařízení,
  • akustické problémy.
Kondenzace a růst plísně na novém okně. Příčinou je nesprávné osazení okna s nedostatečně tepelně izolovanou připojovací spárou a nehostečné zateplení ostění.

Kondenzace a růst plísně na novém okně. Příčinou je nesprávné osazení okna s nedostatečně tepelně izolovanou připojovací spárou a nedostatečné zateplení ostění.

FOTO: Nemopas

Typickým zástupcem první skupiny vad je chybné provedení kontaktního zateplovacího systému fasády. Velmi často chybí zateplení ostění, nadpraží a parapetu okenních otvorů. K tomu se většinou přidává i chybná montáž oken v jejich připojovací spáře a netěsné napojení venkovních parapetů na rámy oken a fasádu.

Důsledkem jsou pak projevy vlhkosti na stěnách v interiéru kolem okna, způsobené zkondenzovanou nebo přímo zatečenou srážkovou vodou.

Při výměnách starých oken za nová se také často zapomíná, že je třeba vyřešit systém větrání obytných místností. Moderní okna jsou totiž již tak těsná, že dřívější běžné přirozené větrání infiltrací již nefunguje, a to ani při použití polohy okna „mikroventilace“.

Při nedostatečném větrání hrozí nadměrný výskyt škodlivého oxidu uhličitého a vodních par. Zvlášť nebezpečná pak může být absence větrání v místnosti s plynovým spotřebičem, typicky v kuchyni s plynovým sporákem kombinovaným s troubou.

Nedostatek větrání způsobuje i zvýšení vzdušné vlhkosti, která poté ve spojitosti s nesprávně zateplenými okenními otvory vede ke kondenzaci a růstu plísní.

Zde byl maximálně vyřešen hluchý prostor v technické šachtě. Budoucí výměna boileru či rozvodů se však neobejde bez částečné demolice WC.

Zde byl maximálně vyřešen „hluchý” prostor v technické šachtě. Budoucí výměna boileru či rozvodů se však neobejde bez částečné demolice WC.

FOTO: Ing. arch. Petr Tichota, Nemopas

Řešením může být například použití systémové mechanické větrací klapky integrované přímo do rámu okna doplněné stálým minimálním podtlakem (víceotáčkový ventilátor na toaletě) či využití zařízení na rekuperaci místnosti či celého bytu.

Velmi často mají starší domy rekonstruované páteřní domovní rozvody a instalace, tzv. stoupačky. Ty jsou zpravidla umístěny ve vertikálních šachtách přes celou výšku domu.

V panelových domech jsou tyto prostory zpravidla součástí požárního úseku jednotlivého bytu a v místě stropu by měly mít tyto šachty požární předěly. Ty jsou však často při rekonstrukci rozvodů a sítí narušeny a hrozí přenesení požáru mezi byty.

Samostatnou kapitolou jsou rekonstruované koupelny a WC. Ve snaze ušetřit prostor se často bez náhrady vybourají umakartové stěny s integrovanou izolací u mezibytových příček. Výsledkem může být o něco větší koupelna, ale bez akustické izolace, kdy sousedé pak nechtěně mají přehled o vašich hygienických návycích.

Úsměvná fotografie na závěr ukazuje, jak může dopadnout amatérská instalace elektrických rozvodů a rozvodů vody v prostrou zazděných dveří. I když řešení nelze upřít jistou originalitu, lépe je svěřit takové zásahy do technických zařízení bytu odborníkům.

Úsměvná fotografie na závěr ukazuje, jak může dopadnout amatérská instalace elektrických rozvodů a rozvodů vody v prostoru zazděných dveří. I když řešení nelze upřít jistou originalitu, lépe je svěřit takové zásahy do technických zařízení bytu odborníkům.

FOTO: Ing. arch. Petr Tichota, Nemopas

Obecně akustika může být ve starších panelových domech problémem. Ať již se jedná o tzv. vzduchovou neprůzvučnost stěn (tedy že slyšíme, co si sousedé povídají) nebo o tzv. kročejovou neprůzvučnost (tedy že slyšíme, jak sousedé dupou a hází věci na zem).

Při inspekci se věnuje také pozornost případné nové elektroinstalaci. Při náhradě starých kovových potrubí za plastová dochází často k přerušení uzemnění elektrických obvodů. Zejména v koupelně je pak důležité správné provedení proudové ochrany.

V článku jsme shrnuli jen ta rizika poruch, která se na starším bytě v panelovém domě mohou vyskytnout. Takový byt nemusí být po technické stránce horší než byt v novostavbě, ale přesto se vyplatí před koupí pozvat na prohlídku inspektora nemovitosti.

Autor: Ing. arch. Petr Tichota, inspektor nemovitostí

zdroj:https://www.novinky.cz/bydleni/nemoci-nemovitosti/398520-je-koupe-starsiho-bytu-v-panelovem-dome-technicky-riskantni.htmlKontaktní formulář

Povinná pole jsou označena (*).

Odesláním formuláře uděluji v souladu se zákonem 101/2000 Sb. souhlas se zpracováním zde poskytnutých osobních údajů společnosti Prověření nemovitosti s.r.o. a k zařazení do databáze za účelem zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona 480/2004 Sb.