Zobrazit hlavní panel

Další bič na ŠMEJDY

Další bič na ŠMEJDY
20.08.2013

Pořádně prodražit se může i nákup nemovitosti, která na první pohled vypadá jako vysněný dům, ve skutečnosti je to ale past na nové majitele. Vyhnout se podobné hrůze přitom vůbec není těžké.

Byl to dům jejich snů. Vzali si hypotéku, půjčili si od známých a těšili se na nový život. Místo toho se jim zhroutil svět. Krovy byly kvůli dřevomorce na odpis, nově nahozené zdi pokryla plíseň a elektroinstalaci označil revizní technik za životu nebezpečnou. Nadšení vystřídalo zoufalství z vidiny nekonečných soudních tahanic a drahých odborných posudků, které usvědčí původní majitele z toho, že o stavu domu věděli. Ani vyhraný soud jim přitom nezaručí, že své peníze dostanou zpět.

Že tenhle příběh znáte ze svého okolí? Není se čemu divit. Jen minimum lidí v České republice zná před koupí nemovitosti její skutečný stav. Pro srovnání - při koupi auta z druhé ruky, které stojí zlomek toho co dům nebo byt, se naopak většina lidí doslova pídí po servisní knížce a historii vozidla.

Problém je, že u nemovitostní na to prostě nejsme zvyklí a donedávna chyběla i možnost si podobnou službu oficiálně objednat. Dnes už to ale jde. Inspektor přitom kontroluje až dvě stě položek od elektřiny a plynu po křivost stěn či těsnění oken. Zákazník následně dostane podrobnou zprávu doplněnou fotografiemi a orientační kalkulací ceny oprav. „Absence revizí plynu a elektřiny je téměř pravidlem, setkali jsme se ale i s odběrem vody takzvaně načerno nebo dráty zapojenými přímo ve zdi bez vypínače," říká Martin Maderák, certifikovaný inspektor společnosti Home Experts. „U novostaveb je to pak především křivost stěn a podlah, což komplikuje třeba umístění nábytku," dodává.

Zmiňované revize jsou samostatnou kapitolou českých nemovitostí. Podle odhadů je totiž nemá až 70 procent domácností. A co dokáže plyn, ukázal třeba nedávný výbuch v Divadelní ulici v Praze. „V případě starších bytů se velmi často setkáváme s tím, že majitelé nemovitostí dělají revize až na vyžádání kupujícího. Vždy přitom apelujeme na to, aby byly revize doloženy," říká Petr Bulan makléř CENTURY 21 Bonus Praha. Při následných problémech je totiž velmi sporné, zda by za případnou škodu nesl odpovědnost bývalý, nebo současný majitel. „Vkladem kupní smlouvy se kupující stává majitelem nemovitosti se vší odpovědností, která s tím souvisí. Pokud by v tu chvíli došlo k výbuchu plynu, který by jiným osobám způsobil škodu na majetku, veškerou odpovědnost by v takovém případě nesl vlastník nemovitosti. Jelikož by zcela jistě nešlo o malou částku, je pravděpodobné, že by se nový majitel bránil a celý případ by se mohl řešit i soudně," připouští advokát Matěj Skalický z AK Müller.

Pokud si říkáte, že jste pojištěni, neznamená to, že musíte mít vyhráno. Vypukne-li požár třeba kvůli závadě na elektroinstalaci, pojišťovna vám nemusí dát vůbec nic. Zcela jistě si totiž vyžádá revizi, a pokud ji nedoložíte, může být finanční plnění velmi zkomplikováno.

I to je však zanedbatelné proti závadě, která dokáže zabít. „Smrtelný úraz můžete očekávat, pokud nemáte pospojované a uzemněné kovové části zařízení v koupelně nebo když do dvoužilové prodlužovačky zapojíte pračku. O absenci proudového chrániče nemluvě. Pak se stačí i nechtěně dotknout z vany pračky a může to být to poslední, co v životě uděláte," varuje Jan Hlubík, inspektor Home Experts. „Jestli se chcete doma cítit bezpečně, musíte pro to něco dělat," dodává.

Autor: Redakce

Zdroj:

http://sip.denik.cz/pribehy-a-udalosti/dalsi-bic-na-smejdy-vyhnete-se-chybe-ktera-vam-znici-zivot-20130808.html

 



Kontaktní formulář

Povinná pole jsou označena (*).

Odesláním formuláře uděluji v souladu se zákonem 101/2000 Sb. souhlas se zpracováním zde poskytnutých osobních údajů společnosti Prověření nemovitosti s.r.o. a k zařazení do databáze za účelem zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona 480/2004 Sb.